Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ptačí domov

Pokud se rozhodnete pořídit si andulku, v první řadě musíte myslet na klec. Je to velice důležitá věc, protože pták v ní bude trávit dost času, celou noc atd. Je důležité, aby se v ní andulka cítila dobře, aby se jí nebála, a aby ji brala jako své útočiště, kde se může schovat, a kde pokaždé najde potravu a čerstvou vodu!Jedině tak ji bude váš opeřený kamarád mít rád, a bude se do ní sám vracet, čímž předejdete nekonečnému honění ptáka po bytě za účelem dát ho do klece.

Andulka, a samozřejmě i ostatní ptáci, měla to štěstí, že byla obdařena křídly. Na to nesmíme zapomenout!! Každý den byste měli andulce umožnit, aby se prolétla! Jinak by se mohlo stát, že andulka ztratí svou kondici a začně tloustnout. ( Z vlastní zkušenosti vím, že takový stav je pro ptáka nebezpečný.Zvláště pokud máte doma ještě jiné zvíře! Andulka bez pohybu není schopna letět delší vzdálenost a padá na zem, kde na ni může čekat spousta nebezpečí.) A tady se musíte zamyslet nad tím, zda můžete andulce umožnit každý den alespoň hodinový let po bytě, domě. Ve zverimexech prodávají pro andulky takové ty klasické klícky, co jsou dlouhé přibližně 45 cm. Ovšem to je pro ptáka, který nemůže být pouštěn ven velice málo!! Pták se v takové kleci nemůže prolétnout, proto by délka klece měla být alespoň 80 cm.

Tvar klece. Tak to je další věc, která tak možná nevypadá, ale je důležitá! Andulka ráda šplhá a k tomu je nejlepší klec ve tvaru krychle nebo kvádru. Žádné oblinky a zdobení. Čím obyčejnější klec, ( co se týče tvaru ) tím lépe. Nemůže se tak stát, že by se andulka při šplhání zranila!Ke šplhání musí být mříže rovné, takže kulatá klec také není ideální.

Další důležitou věcí klece je barva mříží. I když snad na všech klecích prodávaných v obchodech jsou mříže bílé, je to špatně. Samozřejmě to není nějaká obrovská chyba, jen jde o to, že čím tmavší mají mříže barvu, tím lépe na vás ptá skrz ně vidí. To je, jak asi tušíte, důležité hlavně v době ochočování. Přes tmavé mříže s ptáčkem zkrátka navážete lepší kontakt.

Snad nejdůležitější věc, na kterou si musíte dát pozor, je zkontrolovat, jestli má klec výsuvné nebo jinak dobře přístupné dno. Je to důležité pro čištění klece. Je to praktické a lépe se tak  při mytí zbavíte všech bakterií.

Vaše dotazy nebo námitky k tomuto článku mi pište do komentářů :)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(Jana, 7. 10. 2009 15:49)

Dobrý den. Chci se zeptat jak by měla být velká klec pro dvě andulky?

andulka

(maťa, 23. 4. 2009 13:37)

možem andulku aj hladkať ???

Klec

(Verča, 1. 4. 2009 20:45)

No pokud se andulka prolétne, tak jí ta klec stačí :-)

dotaz...

(tomas, 24. 3. 2009 17:10)

brý den...chci se zvoptat....tady píšete- cituju:,,Ve zverimexech prodávají pro andulky takové ty klasické klícky,co jsou dlouhé asi 45 cm.Ovšem to je pro ptáka který nemůže být puštěn po bytě málo.,, a tak se chci zeptat,jestli těch 45cm stačí když se proletět může...nevím jestli ste to pochopili ale diky za odpověď...:D

...

(elza, 21. 9. 2008 11:49)

ahojky..pls porad mi co mam delat kdyz sem ekla mamce ze chci andulku a nwm jakou mi koupi klec??,

Klec...

(Týna, 6. 9. 2008 9:45)

Uvažuju o tom že bych si pořídila andulku, mám 2 morčátka kterým budu kupovat novou větší klec a chtěla jsem se zeptat jestli bych nemohla použít tu menší na andulku... rozměry: délka-60cm šířka-35cm a hloubka- 30cm... předem děkuji za odpověd.

mříže

(Verča, 25. 7. 2008 20:14)

myslím, že to nebude problém :-)

Klec

(Šárka Pauknerová, 25. 7. 2008 12:51)

Ahoj, chceme si koupit andulku jako malá jsem je měla, před osmi jsme měli senegala (ulétl, když jsme mu zapomněli zamknout klec a vyvezli ho na balkon - inzeráty a několikadenní hledací akce nezabrala). Po něm máme pěknou velkou klec.Rádi bychom ji použili. Rozteč mříží je 2,1 cm. Velká andula se myslím tudy neprotáhne, ele u mláděte si nejsem jistá. Můžu tuhle klec použít? Kvůli dětem jem vybrala andulku - nemá tak velké drápy, zobák a není náladová a tudíž i nebezpečná pro menší děti 8 a 3 roky) samozřejmě, že děti jsou poučené jak se k ní chovat. Poraďte. Děkuji Šárka

odpoved

(Darksome, 21. 5. 2008 20:02)

Neresit,mame doma kocku psa a k tomu 2 anudlky a v pohode se snaseji,vsichni

poraďte

(zuzik, 5. 5. 2008 18:35)

chceme si pořídit dva anduláky ale máme doma kočku a navíme jestli by z ní neměli anduláci strach co myslíte?