Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na to..

Asi každý, kdo si domů nese malé ptáče andulky, se těší, jak si spolu budou povídat:) Co se mě týče, zatím se mi povedlo naučit mluvit jen samečky. S učením lidské řeči je potřeba začít co nejdříve! Hned, jak si andulka zvykne na svůj nový domov a hlavně na vás, začněte s ní komunikovat. Já jsem s učením začala asi po třech týdnech, co jsem si Pika přinesla domů. Nejprve jsem ho učila říkat jeho jméno. Každý den jsem mu ho pořád opakovala, kdykoliv jsem šla kolem jeho klece, prostě pořád. Asi po dvou týdnech už ho uměl říct:)

To mě potěšilo a zároveň motivovalo k dalším lekcím breptění. Andulku můžete učit jak slova, tak třeba i krátké věty, což se mě zatím ale nepovedlo. Piko říká jen samostatná slova.

Volba slov

Slova by měla být zvučná, a měla by v nich být písmenka č a š. Zjistila jsem, že se pták mnohem rychleji naučí říct Pepíčku než Pepo atd.. Samozřejmě je důležité, aby pták slova říkal často, protože neznemená, že když se slovo naučí, tak ho umí napořád!! Pokud mu ho nebudete opakovat, zapomene ho!

Andulky samozřejmě nevědí, co říkají, jen opakují slůvka. Přesto lze andulku naučit slova říkat v určitých chvílích! Pokaždé, když jsem prošla kolem Pikinky klece, řekla jsem mu čau. Od té doby, kdykoli někdo projde kolem jeho klece pozdraví:)))


 Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sagacity Blood Intimidation Readings

(AassutInofsnap, 29. 7. 2018 5:15)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-sortie/

jak ucit mluvit

(lola, 15. 1. 2015 18:17)

ucit mluvit je teske a trva to mesic i vic ja jeto uci a uz umi par slovicek asi 10 a bavi je to .

:-(

(mocccc smutneeee, 19. 8. 2009 11:24)

moe andulka je z řecka nasel ji muj deda s poranenim kridlam tak ji vzal do čech dal ji do odchytove stanice ale potom mu rekli ze ji zachranil zivot tak si ji muzeme nechat a tak mi ji dedula dal ......a na sve sedulce mela řecke jmeno Ahalamorathhere!!!!!!!ja ji rikam ahalama skracene a umi trochu mluvit mno ale spis recky dve slova umi cesky a to sou ahoj ahalamo...=D a řecky jich umi ric ohodne vic např. dereno mie v překladu mam te moc rad.....nebo dero niesore znamena lasko moje ..a nebo likeremeno reandes-sezer si to mam tu moje andulku moc rada kazde rano mi spiva do ucha a rika dero niesore .....jednou sem zjistila s dedulou ze ahalama ma nakou nemoc kdyz sem jela s ahalamou k zverolekari rekl ze ma tropiskou nemoc ktera seuz ovšem neda vylečit a moje ahalome se musi uspát!!!!!!!!!!!!!posledni jeji slovo bylo dereno mie........

Re: :-(

(Terů, 4. 1. 2014 6:59)

Poslyš, to mě moc mrzí. Píšu to pozdě, ale upřímnou soustrast.
Mně nedávno umřelo morče a před rokem pes... :,(

mluvení

(Verča, 7. 3. 2010 16:04)

mohla bych jsem se zeptat jestli se da naučí mluvit i 10 letá andulka??

Re: mluvení

(ahoj, 5. 1. 2013 20:41)

skus to ale myslím že ne

mluveni

(robert, 24. 9. 2011 20:20)

andulku jsem si koupil dnes, a pořád jsem ji říkal její jmeno a ona akorat otevirala zobacek a nic. Jak dlouho trva andulku naucit vyslovovat jeji jmeno? Kdo je lepsi v mluveni samecek nebo samicka?

Čučo

(EvaVeselá, 12. 11. 2010 10:59)

Teraz vychovávam v poradí už 6 anduliaka.Všetci doteraz sa naučili rozprrávať.Naučili sa len to,čomu rozumeli:Poď sem,Ahoj,Čo robíš,Ideme sa umyť,Čo je,Daj pusu,počkaj trošičku,Prídeš?,prší,teplo je a pod.Také že ako sa máš sa nenaučili.Vraj viac hovoria samčekovia a naučia sa do 500 slov,len treba s nimi byť veľa času.Niektoré slová,vety sa naučí a povie len raz.Keď nadáva,to sedí,keď sa líška,tiež.Niekedy si sadne a cvičí sa vo vyslovovaní /vtedy opakuje a reční ako verklík/,preto tvrdím,že je to veľmi inteligentný vtáčik až neuveriteľne/na tú malú hlavičku/

Re: Čučo

(Marianna, 29. 11. 2010 14:53)

Kúpili sme si anduláka , má 2 mes. , máme len tretí deň , bol už čiastočne skrotený - nebojí sa prejde si na prst ,papá z ruky , hned sa mu zapáčili hračka čo sme mu dali-najradšej má zvonček s krorým cinká , zrkadielko v ktorom sa obzerá a okukáva sa a z bavlneného motúzika na konci ktorého je spravený väčší chlp má naj-radosť ten ošklbkáva a naťahuje sa oň s nami.Zachutila mu škrupinka z vajíčka aj jablko . Keď naňho rozprávame začne nám spievať .Dúfam , že sú to dobré znamenia a bude mu u nás dobre. Máme andulku 1x v živote .Snažili sme sa čo najviac naštudovať na internete. Chcem aby si ešte neaký čas zvykol na klietku,zistil,že tam má vždy jedlo a potom by sme ho chceli skúsiť pustiť vylietať sa po byte . Ale za koľko asi to môžme skúsiť a ako postupovať , aby sa nám bol ochotný vráťiť .

výuka mluvení

(JIVY, 7. 1. 2010 16:12)

CHCE TRPĚLIVOST A ČAS.NÁŠ ANDULÁČEK SE NA UČENÍ TĚŠIL.STAČILO ŘÍCT BUDEME SI POVÍDAT A OKAMŽITĚ PŘILÉTL NA RUKU A TUKAL DO RTU.UMĚL NEJEN SAMOTNÁ SLOVA ALE I DLOUHÁ SOUVĚTÍ.CELKOVÝ ROZSAH CCA 300 SLOV.S ČISTOU VÝSLOVNOSTÍ.ROZUMNĚL I POKYNÚM.CHOVATELÉ ŘÍKALI,ŽE TO BYL UNIKÁT.ZE SLABIKÁŘE,ZE KTERÉHO BYL UČEN.NAPOVÍDAL DALŠÍ VĚTY.ZAPAMATOVÁNÍ DAL ZNÁT TUKNUTÍM DO RTU.PŘI USÍNÁNÍ SI POVÍDAL AŽ 15 MIN.VĚŘTE.

Mluvení

(Verča, 20. 8. 2009 18:44)

Kikina nemusí kecat Adélo, nechápu, proč by andulky nemohly mluvit i když jich je více pohromadě.. Sama mám dvě a mluví, vzájemně se učí nová slova.

kikino pekne kecas

(adela, 19. 8. 2009 11:26)

protoze kdyz jich je vic tak nemlouvej poviodaj si jen mezi sebou ptaci rečííí postizena si taky tak nekecej a nedelej ze svoji andulky zazracnou kravo

Moje andula

(Kikina, 14. 7. 2009 15:31)

moje andulka začala mluvit už po 1 týdnu u nás doma a to i přes to,že žila s další andulkou.Je to kluk.Měla jsem ještě 2 samičky a ani jedna se nenaučila mluvit.Takže já celkem i věřím tomu, že kluci jsou prostě nadanější, než holky.

dotaz

(Biba, 16. 1. 2009 10:48)

Zdravím vás všechy a chtěla bych vědět,jestli máte někdo zkušenost s andulkami co se výuky mluvení týká - ale ne s mládětem,ale se starší andulkou?Je možné,že se naučí i starší sameček mluvit?

mluvení?Co to je?Já rád pískám!

(Ferdíček, 27. 12. 2008 18:07)

Já jsem se nenaučil mluvit,protože jsem přišel ke svým páníčkům už trošku starší,asi rok a něco a tak jsem jim udělal radost a aspoň jsem se naučil pískat různé popěvky,rodinnou znělku a taky mlaskat,když chci pusinku.A páníčkové jsou mi vděčni i za to.

nvm

(Butters, 2. 11. 2008 15:45)

Ja si andulku budu taky kupovat bohuzel mi jedna umrela ale chci dalsi je to radost mit vlastni zviratko a asi si poridim kluka podle rady ze se nauci mluvit lepe dekuju:) jinak mi andulka umrela protoze se otravila z jedne jedovate kytky tak bacha na to lidi :( bohuzel jsme na to prisli az pozde

pěkne

(vojtik, 19. 10. 2008 19:37)

mašto moc hezké prosím ja si budu kupovat andulku jak si mam vybrat samec nebo samička na mluvení prosím ja ti dam svojí internetovou adresu prosím odpověz na komentaře křečík džungarský www.fiare.blog zc

Andulka

(Lenule, 20. 5. 2008 17:57)

kdys je andulka v kleci sama a ma umelou tak si s ni snazy mluvit

andulky v páru

(Verča, 12. 4. 2008 15:41)

To je pravda, ale někdy se stane, že se andulka- mluvící snaží naučit tu druhou slova, která umí.

..andulky v páru..

(Werczi.., 17. 3. 2008 20:05)

Říká se, že když jdou andulky v páru, tak se jen těžko naučí mluvit.. protože si "povídají mezi sebou"..a naučit se mluvit je pro ně hodně těžký.. takhle sem to slyšela já..